Rabka Zdrój

Rabka-Zdrój to znane w całej Polsce uzdrowisko przyciągające turystów o każdej porze roku. Oprócz walorów uzdrowiskowych miejscowość daje również duże możliwości dla turystów, którzy lubią górskie wypady.

Uzdrowisko w Rabce ma ponad 100-letnią historię. Przyjazny klimat w połączeniu z wodami leczniczymi tworzy zestawienie wręcz idealne do leczenia chorób krążenia i układu oddechowego. W rabczańskim uzdrowisku znajduje się 9 ujęć wód głębinowych. Najstarsze z nich powstało w 1858 roku. Obecność uzdrowiska oznacza także obecność sanatoriów i szpitali uzdrowiskowych. Nieodłącznym elementem uzdrowiska jest park zdrojowy, który nadaje mu niepowtarzalnego nastroju.

Rabka-Zdrój to jednak nie tylko uzdrowisko, ale także świetne miejsce dla górskich wypadów. To właśnie stąd rozpoczynają się szlaki piesze oraz rowerowe, które prowadzą na tak znane szczyty jak Turbacz, Babią Górę czy Luboń Wielki. Warto dodać, że przez Rabkę przebiega Główny Szlak Beskidzki z Turbacza na Babią Górę. Tym samym można śmiało powiedzieć, że jest to centralny punkt tego szlaku, od którego swoją podróż po Beskidach powinien zacząć każdy turysta. Turbacz to szczególne miejsce na szlaku, ponieważ jest to najwyższy szczyt pasma Gorców. Góra ma wysokość 1310 metrów a z jej szczytu roznosi się malowniczy widok na okoliczne szczyty, wzniesienia i lasy. Na szczycie znajduje się dużych rozmiarów schronisko. Z Rabki dojść możemy także do Babiej Góry, której nie trzeba nikomu przedstawiać. Najwyższy szczyt Beskidów Zachodnich o wysokości 1725 metrów, zaliczany do Korony Gór Polski o niesamowitych walorach widokowych. Jest miejscem wędrówek tysięcy turystów a Rabka stanowi dla takiej podróży kapitalny punkt wylotowy.

Jak przystało na górską miejscowość turystyczną Rabka-Zdrój posiada szeroki wybór miejsc noclegowych i hoteli. Pokoje są na każdą kieszeń i jest ich wystarczająco dużo, aby sprostać potrzebom wielu amatorów górskich wędrówek.

Sama Rabka posiada kilka interesujących zabytków, które mogą zwrócić uwagę turystów. Są to m.in. kapliczka św. Floriana pochodząca z XIX wieku., stary cmentarz, muzeum Gorczańskie Jana Fudali, pozostałości zespołu dworskiego z XVIII wieku oraz Muzeum Orderu Uśmiechu. W Rabce znaleźć można także stary drewniany kościół wybudowany w 1606 roku. Obecnie w kościele swoją siedzibę ma Muzeum im. Władysława Orkana.

Omawiając atrakcje Rabki nie wolno zapomnieć o tym, że jest ona nazywana „Miastem Dzieci Świata”. Taki tytuł został jej nadany w 1996 roku. Jak już wcześniej wspomnieliśmy w Rabce znajduje się Muzeum Orderu Uśmiechu a sama miejscowość aż trzykrotnie gościła Światowe Zloty Kawalerów tego Orderu.

Reasumując, Rabka-Zdrój to urokliwy kurort górski, z którego mówiąc kolokwialnie mamy wszędzie blisko. Pod ręką znajdują się szlaki górskie. Z Rabki możemy bez problemu dostać się na najciekawsze szczyty Beskidów a sama miejscowość ma nam do zaoferowania równie dużo atrakcji.

O admin

Pobyty.pl to dynamicznie rozwijający się serwis rezerwacyjny w którym świadczone są usługi krótkoterminowego wynajmu miejsc noclegowych, które mogą być rezerwowane bezpiecznie i wygodnie online przez Użytkowników Serwisu (Klientów/Gości).
Ten wpis został opublikowany w kategorii Małopolskie i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

6 odpowiedzi na „Rabka Zdrój

 1. Krzysiek pisze:

  Mój pobyt w Rabce kilkadziesiąt lat temu to nie były wakacje a pobyt w szpitalu. Po latach postanowiłem odwiedzić Rabkę i zobaczyć czy znajdę ślady tamtych lat w szpitalu leczącym płuca małych pacjentów.

  • Anonim pisze:

   Witam Krzysztof skontaktuje się ze mną na maila anulka.lena@op.pl też byłam pacjentką szpitala kilkadziesiąt lat temu szukam kogoś z kim mogłabym porozmawiać na temat dawnej Rabki.

  • Anna pisze:

   Napisz mi proszę w jakich latach byłeś w Rabce i jak teraz tam jest, też byłam małą pacjentką leczącą się na płuca chętnie bym powróciła do miejsc które jeszcze pamiętam szczątkowo.

 2. Meve pisze:

  Również tam byłam ponad dwadzieścia lat temu. Ciekawe ile się w Rabce zmieniło od tamtego czasu? Musze to kiedyś sprawdzić.

  • Wachyoedien pisze:

   Ja mieszkam w Rabce i szczerze polecam pobyt tutaj, mimo że jestem nastolatka to już wiem, że to najpiękniejsze miasto, nie tylko pod względem uzdrowiskowym. Ludzie, którzy tu mieszkają, wiedza że tutaj jest taki indywidualny klimat, to jest aż niesamowite.

 3. Anonim pisze:

  ja mieszkam w Rabce i szczerze polecam, pobyt tutaj mimo ze jestem nastolatka to już wiem ze to najpiękniejsze miasto nie tylko jeśli chodzi pod względem uzdrowiskowym..ludzie którzy tu mieszkają wiedza ze tutaj jest taki indywidualny klimat,to jest aż niesamowite nawet zakątki Rabki są z jakimś swoim znaczeniem