Białystok

Białystok jako atrakcja turystyczna bardzo rzadko jest wymieniany wśród najciekawszych miejsc wypadowych. Trzeba przyznać, że jest to dziwna sytuacja, ponieważ to miasto ma bardzo bogatą historię i jest usytuowane w niezwykle barwnym miejscu.

Zwiedzanie Białegostoku może być prawdziwą przygodą i każdy turysta vel podróżnik z prawdziwego zdarzenia powinien odwiedzić to miejsce chociaż raz w życiu. Jako stolica województwa podlaskiego Białystok jest największym miastem tego roku. Jednym z największych atutów Białegostoku jest świetna lokalizacja. Miasto leży na obszarze, który zwany jest przez wielu „Zielonymi Płucami Polski”. Z tego też powodu jest to bardzo czyste i ekologiczne miejsce. Ekologiczny i zdrowy mikroklimat miasta to przede wszystkim zasługa dużej ilości terenów zielonych. Parki, skwery oraz lasy zajmują 32% powierzchni Białegostoku. Nie bez znaczenia dla przyjaznego mikroklimatu miasta jest również sąsiedztwo Narwiańskiego Parku Narodowego oraz 2 rezerwatu przyrody.

Białystok to bogata historia, której nie sposób pominąć opisując to nieco zaniedbane przez polskich podróżników i turystów miejsce. Prawa miejskie miastu zostały nadane już w XVII wieku. Na jego rozwój największy wpływ miał Jan Klemens Branicki, który był jednym z największych polskich magnatów XVIII wieku. Lokalizacja Białegostoku sprawiła, że na przestrzeni historii było to miejsce gdzie spotykały się ze sobą różnego kultury. Na kształt i charakter miasta znaczący wpływ wywarli zarówno Polacy jak i Białorusini, Rosjanie, Litwini i Żydzi.

Panorama Białegostoku – kliknij aby powiększyć

Każdy turysta szuka jednak konkretnych atrakcji turystycznych a takich nie brakuje w Białymstoku. Wspaniały, zielony i ekologiczny charakter miasta uzupełnia bogata architektura. W mieście możemy znaleźć budynki sakralne, pałace, fabryki i kamienice, które pochodzą z różnych okresów historycznych i reprezentują różne style np. renesans, gotyk, klasycyzm czy eklektyzm.

Pisząc o białostockich zabytkach nie sposób nie zacząć od Starego Kościoła Farny znajdującego się przy ulicy Rynek Kościuszki. Kościół to późnorenesansowa budowla, która ma wnętrze w stylu barokowym. Tuż obok zlokalizowana jest neogotycka świątynia pochodząca z początków XX wieku. Jest to imponujący obiekt będący swoistą budowlą reprezentacyjną miasta. W praktyce świątynia została przybudowana do starego kościoła. Cechami charakterystycznymi tej budowli są 2 wieże oraz czerwona cegła, która wyróżnia ją na tle innych budynków.

W Białymstoku znajduje się również kościół świętego Rocha, który dla wielu specjalistów jest jednym z najciekawszych przykładów modernizmu w polskiej architekturze sakralnej. Godne uwagi turysty są również sobór św. Mikołaja Cudotwórcy z XIX wieku, Pałac Hasbacha, Pałac Lubomirskich oraz Pałacyk Gościnny Branickich.

Wszyscy mieszkańcy Białegostoku są zgodni, że najcenniejszym zabytkiem miasta jest zespół pałacowo-parkowy Branickich. O jego urodzie i powadze świadczą takie określenia jak „Wersal Podlasia” czy „Polski Wersal”. Zespół zajmuje obszar 9,7 hektarów. W obecnej chwili „Wersal Podlasia” jest integralną częścią miasta i stanowi jego żywą tkankę. Kompleks powstał pod koniec XVII wieku i jest prawdopodobnie najlepiej zachowaną rezydencją magnacką epoki saskiej w Polsce. Jak przystało na miejsce, które wzoruje się na Wersalu kompleks posiada imponujący park, który jest miejscem niedzielnych przechadzek białostocczan. Obecnie w pałacu rezyduje Uniwersytet Medyczny.

Podsumowując, Białystok to piękne miasto usytuowane w niezwykle przyjaznym dla zdrowia obszarze Polski. Interesująca historia oraz dobrze zachowane zabytki w połączeniu z jakże urodziwym parkami i skwerami tworzą niepowtarzalną atmosferę tego miejsca, która zachęca do ponownych odwiedzin.

O admin

Pobyty.pl to dynamicznie rozwijający się serwis rezerwacyjny w którym świadczone są usługi krótkoterminowego wynajmu miejsc noclegowych, które mogą być rezerwowane bezpiecznie i wygodnie online przez Użytkowników Serwisu (Klientów/Gości).
Ten wpis został opublikowany w kategorii Podlaskie i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „Białystok

  1. Jakby refleksyjnie pisze:

    Byłem wiele razy na Mazurach, byłem w Olsztynie ale nigdy mnie moje drogi nie zaprowadziły na pobyt w Białymstoku. Kiedyś moi koledzy studiowali tam medycynę, szkoda że nie skorzystałem z ich zaproszeń. A teraz jak każdy nie ma czasu aby zobaczyć tyle pięknych miejsc wartych odwiedzenia. Zresztą na co my dzisiaj mamy czas poza codzienną gonitwą? Szkoda że robione są tylko rankingi średnich płac a nie robi się rankingów ludzi będących bliżej lub dalej od zadowolenia z codziennego życia.

  2. Anonim pisze:

    ja również nie byłam nigdy w Białymstoku.

  3. Bialystok pisze:

    Zapraszam wszystkich do Bialegostoku, napewno nie bedziecie zawiedzeni.