Latem Polacy chętnie ruszają w góry

top-blog-sas

Jak wynika z obserwacji firmy Pobyty.pl, zajmującej się wynajmem 1300 apartamentów w polskich miejscowościach turystycznych, z roku na rok rośnie grupa fanów letniego wypoczynku w górach. Do najpopularniejszych miejscowości należą Karpacz, Szklarska Poręba, Zakopane i Krynica Zdrój.

Letnie wyjazdy w góry to coraz milej widziana alternatywa dla wypoczynku nad morzem. Wiele osób wybiera na urlop miejscowości górskie dające nie tylko możliwość pieszych lub rowerowych wycieczek w góry, ale także zwiedzania oraz uprawiania sportów typowych raczej dla sezonu zimowego, takich jak przejażdżka na torze saneczkowych czy bobslejowym.

Władze górskich ośrodków dbają, by turyści mogli interesująco spędzić czas latem. Stworzenie oferty rozrywkowej wspierającej wypoczynek stało się priorytetem dla miast do niedawna kojarzonych głównie ze sportami zimowymi. Aquaparki z basenami i saunami, letnie tory saneczkowe, szlaki rowerowe czy pierwsze w Polsce alpejskie tory bobslejowe sprawiają, że góry przestały wabić tylko amatorów pieszych wycieczek. Także osoby lubiące podwyższony poziom adrenaliny znajdą coś dla siebie. Dreszczyku emocji może dostarczyć przejażdżka quadami po nierównych terenach lub zorbing, czyli staczanie się ze zbocza góry wewnątrz plastikowej kuli.

Miejscowości górskie oferują coraz wyższy standard bazy noclegowej, także w zakresie stale rosnącej liczby apartamentów na wynajem. W okresie letnim plusem dla gości są konkurencyjne ceny w stosunku do lokalizacji nadmorskich. Sezon w górach jest bowiem mniej uzależniony od pogody, co przekłada się na raczej stabilną politykę cenową obiektów noclegowych.

Stawki wynajmu na lato 2014 r. są zbliżone do ubiegłorocznych i w górach około 35% niższe niż nad morzem. Koszt noclegu w górskim apartamencie zależy od lokalizacji i standardu wyposażenia, a także od widoku z okien. Dla apartamentów 2-pokojowych dla maksymalnie 4 osób ceny wahają się od 160 do 280 zł za dobę. Z kolei za apartament 3-pokojowy, w którym spać może do 6 osób, trzeba zapłacić średnio od 190 zł do 330 zł za dobę. Do opłaty doliczany jest jednorazowy koszt przygotowania apartamentu (od 100 zł) oraz kaucja zwrotna. Specjalną ofertę last minute przygotowała firma Sun & Snow. Decydując się na pięciodniowy pobyt w Szklarskiej Porębie, Karpaczu, Zakopanem lub Krynicy Zdrój w okresie do 7 lipca, można skorzystać z 20% rabatu. Promocyjna stawka za dobę od jednej osoby wynosi wówczas od 32 zł.

Polaków do odwiedzania górskich miejscowości mobilizuje nie tylko doskonałe przygotowanie kurortów, ale również możliwość wygodnego dotarcia do nich transportem publicznym. Na podróż pociągiem decydują się ludzie młodzi, a także coraz większa grupa osób, które chcą odpocząć od cywilizacji. Zostawiając samochód w domu, można dojechać bezpośrednio do Szklarskiej Poręby, Zakopanego i Krynicy Zdroju. Kurorty te mają wygodne połączenia z głównymi miastami w Polsce. Do Karpacza zaś spółka Interregio uruchomiła połączenie autobusowe z Wrocławia. Rozkład jazdy autobusów odjeżdżających spod Dworca Głównego został dopasowany do przyjazdów pociągów. Miejscowości górskie obsługiwane są również przez największych przewoźników autobusowych i liczne prywatne firmy transportowe.

Górskie atrakcje

karpacz-blog-sasKarpacz. Zdobycie Śnieżki (1602 m n.p.m.) należy do obowiązków każdego odwiedzającego kurort po raz pierwszy. Na najwyższym szczycie Karkonoszy można zobaczyć siedemnastowieczną Kaplicę św. Wawrzyńca i, dla wielu kontrowersyjne, Obserwatorium Meteorologiczne w kształcie latających spodków. W samym mieście turystów przyciąga Świątynia Wang – przeniesiony z Norwegii kościółek powstał bez użycia gwoździ na przełomie XII i XIII w. Najmłodszych zainteresuje zaś bogata kolekcja Miejskiego Muzeum Zabawek.

szklarska-blog-sasSzklarska Poręba. Pełna uroczych, XIX-wiecznych pensjonatów miejscowość nazywana jest „stolicą rododendronów”. Magiczny Szlak Ducha Gór, który powstał z myślą o rodzinnych wędrówkach, to jedna z najbardziej malowniczych tras pieszych w Polsce. Wejście na Szrenicę (1362 m n.p.m.) lub odwiedzenie Wodospadu Kamieńczyka (27 m), który odegrał rolę w kinowym hicie „Opowieści z Narni”, to tylko wstęp do poznania atrakcji przyrodniczych regionu. W mieście o wielowiekowej tradycji produkcji szkła odbywa się Ekoglass Festiwal. Lipcowe spotkania hutników i artystów są okazją do zapoznania się z technologią i najnowszymi trendami w szklarskim designie.

zakopane-blog-sasZakopane. To tutaj narodziła się polska turystyka górska. „Stolica Tatr” zapewnia atrakcje najbardziej wymagającym. Spacer tętniącymi życiem Krupówkami, wjazd na Gubałówkę czy wyprawa w stronę Czarnego Stawu to obowiązkowe punkty wizyty. Przywiązani do własnych tradycji górale okazują się być bardzo gościnni. Co roku w sierpniu zapraszają na Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Kultowy Teatr im. Stanisława Witkiewicza, jako jedna z zaledwie kilku scen w Polsce, kontynuuje pokazy spektakli w lipcu i sierpniu.

krynica-blog-sasKrynica Zdrój. Festiwal Muzyczny im. Jana Kiepury i Forum Ekonomiczne to wydarzenia, które nadają ton życiu kurortu. Odwiedzający uzdrowisko w innych terminach również znajdą ciekawe propozycje. Spektakularne widoki oferuje Kolej Gondolowa na Jaworzynę Krynicką, najdłuższa i najnowocześniejsza tego typu przeprawa w Polsce. W centrum miasta zaś, nieopodal neorenesansowego Starego Domu Zdrojowego, odwiedzić można Muzeum Nikifora z bogatą kolekcją dzieł jednego z najwybitniejszych malarzy prymitywistów.

www.sunandsnow.pl

O admin

Pobyty.pl to dynamicznie rozwijający się serwis rezerwacyjny w którym świadczone są usługi krótkoterminowego wynajmu miejsc noclegowych, które mogą być rezerwowane bezpiecznie i wygodnie online przez Użytkowników Serwisu (Klientów/Gości).
Ten wpis został opublikowany w kategorii Karpacz, Krynica-Zdrój, Polska, Szklarska Poręba, Zakopane. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Latem Polacy chętnie ruszają w góry

  1. Kasia pisze:

    Nic dziwnego, bo góry to fantastyczne miejsce do wypoczynku, zarówno latem jak i zimą. Sama jestem zwolenniczką gór od dłuższego czasu. Nad polskie morze nie pojadę już nigdy 🙂