Słowackie zamki

stara lubovna

Turystyka górska, rowerowa, rafting, wioślarstwo, nurkowanie czy żeglarstwo, to dość popularne sposoby na spędzenie wiosny czy lata na Słowacji. Ciekawą alternatywę stanowi zwiedzanie słowackich zamków. Ich liczba i różnorodność robią olbrzymie wrażenie. Na terenie niewielkiej Słowacji można bowiem znaleźć ponad sto grodów i zamków, które były świadkami wielu wydarzeń historycznych, a ich właściciele decydowali o losach kraju.

Najwięcej zachowanych po dziś pałaców pochodzi z XIX wieku, kiedy szczególnie popularne były eklektyczne budowle łączące w sobie różne style.

Najcenniejsze z najcenniejszych

spišský hrad1Do najbardziej znanych obiektów należy Zamek Spiski, który w 1993 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pierwsze pisemne wzmianki na jego temat pochodzą z 1120 roku, kiedy pełnił funkcję twierdzy granicznej na północnej granicy państwa węgierskiego. Przez kilka kolejnych wieków był siedzibą władcy świeckiego na Spiszu, aż do momentu przebudowy przeprowadzonej przez nowego właściciela Stefana Zapolskyego. Na terenie kompleksu powstał pałac, sala rycerska, i kaplica, a w jednej z komnat przyszedł na świat późniejszy król Węgier. W 1780 roku zamek spłonął. Szczęśliwie nie uległ całkowitemu zniszczeniu, a prace konserwatorskie pozwoliły na jego uratowanie. Obecnie mieści się w nim Muzeum Spiskie przedstawiające dzieje zamku, prawa feudalnego i broni średniowiecznej.

Warto także odwiedzić Bańską Szczawnicę, miasto leżące w środku Gór Szczawnickich, które również znalazło się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nad centrum dominuje Stary Zamek, w którym dziś mieści się muzeum ze szczególnie ciekawą ekspozycją fajek i tarcz, a na przeciwległym wzgórzu wybudowany w 1571 roku Nowy Zamek, również muzeum.

Nie można także pominąć Bardziejowa, określanego najbardziej gotyckim miastem Słowacji, również wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa. Bardziejów słynie ze swojego rynku otoczonego tradycyjnymi, mieszczańskimi domami, budynku dawnego ratusza z XVI wieku i kościoła parafialnego św. Egidiusza ze zbiorem 11 późnogotyckich ołtarzy skrzydłowych z XV wieku. W Bardziejowie można także znaleźć najlepiej zachowany średniowieczny system obronny na Słowacji  – umocnienia kamienne, 3 bramy i 10 bastionów.

To tylko kilka przykładów słowackich „zamków z duszą”. W tym „Małym Wielkim Kraju” jest ich bowiem blisko 100, i tylko od naszej inwencji zależy, które z nich odwiedzimy.

O admin

Pobyty.pl to dynamicznie rozwijający się serwis rezerwacyjny w którym świadczone są usługi krótkoterminowego wynajmu miejsc noclegowych, które mogą być rezerwowane bezpiecznie i wygodnie online przez Użytkowników Serwisu (Klientów/Gości).
Ten wpis został opublikowany w kategorii Słowacja i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.