Na Słowację do wód

Wraz z nadejściem cieplejszej aury coraz chętniej spędzamy czas na świeżym powietrzu. Coraz dłuższe dni i słońce zachęcają nas do myślenia zarówno o krótkich wypadach na weekend, jak również o dłuższym wypoczynku. Dobrym pomysłem wydaje się wyjazd do naszych południowych sąsiadów. Słowacja, która większości kojarzy się z wyjazdami narciarskim ma wiele do zaoferowania również turystom niezainteresowanym białym szaleństwem. Nie jest tam bardzo daleko, a ceny niewiele odbiegają od krajowych. Aby spędzić ciekawie czas po drugiej stronie południowej granicy wystarczy bliżej przyjrzeć atrakcjom turystycznym po drugiej stronie Tatr. Oto kilka z nich.

 Gorące słowackie źródła

Kąpiele termalAQUA CITY POPRADne, czyli w wodzie o temperaturze przekraczające 20 stopni C, wpływają korzystnie na psychikę, obniżają poziom stresu, poprawiają przemianę materii. Jeśli dodatkowo wody termalne są bogate w składniki, takie jak sód, wapń, chlor, potas, siarka czy magnez, można mówić o właściwościach leczniczych. Kąpiel w wodzie termalnej wspiera leczenie chorób przewlekłych –  przy problemach układu ruchowego, oddechowego oraz nerwowego, a także w nerwobólach, urazach stawów.. Dodatkowo kąpiele termalne dają świetne efekty kosmetyczne, np. wspomagają redukcję cellulitu.

Nie wszystkim jednak kąpiele termalne są zalecane. Powinny ich unikać kobiety w ciąży, osoby ze stałym wysokim ciśnieniem czy chorobami zakaźnymi, chorzy na hemofilię, gruźlicę, żółtaczkę, epilepsję, oraz zawałowcy w okresie pół roku od przebytego zawału serca.

Słowacja ma bardzo bogatą ofertę uzdrowisk, ale nie bez znaczenia jest to, na które się zdecydujemy. Woda w różnych miejscach ma inną zawartość minerałów. Planując wyjazd w celach leczniczych lub profilaktycznych, warto poznać ofertę konkretnego parku, by wybrać miejsce, które nam rzeczywiście pomoże, odpowiadając na potrzeby zdrowotne naszego organizmu.

Jedno z najstarszych, bo działające od 1761 roku, Uzdrowisko Lúčky, które leży na pograniczu regionów Liptowa i Orawy, z uwagi na wapniowo-magnezowy skład wody, nasyconej naturalnym dwutlenkiem węgla, specjalizuje się w leczeniu chorób kobiecych. Proces leczniczy wykorzystuje kąpiele wannowe, okłady borowinowe, kąpiele parowe.

 bešenova(1)

Wyróżnikiem uzdrowiska Sklené Teplice, istniejącego już w XVI wieku jest tzw. parenica, czyli jeziorko termalne, udostępnione gościom ośrodka. Jest to jedyna w swoim rodzaju możliwość kąpieli bezpośrednio w jaskini, w której wybija źródło gorącej wody leczniczej o temperaturze 42°C. Ponieważ woda termalna w tej lokalizacji zawiera duże ilości magnezu i wapnia, uzdrowisko specjalizuje się przede wszystkim w schorzeniach narządów ruchu i układu nerwowego, stanach pourazowych i pooperacyjnych.

O admin

Pobyty.pl to dynamicznie rozwijający się serwis rezerwacyjny w którym świadczone są usługi krótkoterminowego wynajmu miejsc noclegowych, które mogą być rezerwowane bezpiecznie i wygodnie online przez Użytkowników Serwisu (Klientów/Gości).
Ten wpis został opublikowany w kategorii Słowacja i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Na Słowację do wód

  1. Jordan pisze:

    Wow, Słowackie wody są niesamowite. Choć mieszkam blisko granicy, to nigdy tam nie byłem. Muszę nadrobić zaległości!
    Pozdrawiam 😉