Największe jeziora Polski

jezioraJezioro to naturalny śródlądowy zbiornik wodny. Jednak ta definicja jest niczym w porównaniu z widokiem, jakie jezioro potrafi przed nami roztoczyć. Z tego powodu ogromną popularnością cieszy się żeglarstwo lub zwyczajny wypoczynek nad brzegiem pięknych polskich jezior. Do czołówki największych jezior w Polsce zaliczamy Śniardwy, Mamry, Łebsko, Dąbie czy Miedwie.


Pierwsze z nich ma powierzchnię ok. 113-114 km² i ok. 23 m głębokości. Śniardwy znajdują się w województwie warmińsko-mazurskim i położone są w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Jest to jezioro morenowe, które stanowi bardzo atrakcyjne miejsce do uprawiania żeglarstwa. Powodem wspomnianej atrakcyjności jest duża ilość wiatrów, wiejących na tej ogromnej przestrzeni. Za ich sprawą, na Śniardwach często spotyka się wysokie fale. Oprócz tego warto zaznaczyć, że dno jeziora stanowią głównie kamienie, a woda zaliczana jest do drugiej klasy czystości. Dodatkiem do uroku jeziora są jego brzegi, gęsto porośnięte sitowiem i tatarakiem.

Następnym w kolejności jeziorem są Mamry. Razem ze Śniardwami tworzą wspominaną wcześniej Krainę Wielkich Jezior Mazurskich. Powierzchnia tego polodowcowego jeziora to ok. 104 km², a jego głębokość to ok. 43 m. Akwen Mamr tworzy sześć połączonych ze sobą jezior, a są to Mamry Właściwe, Kirsajty, Kisajno, Dargin, Świcajty i Dobskie. Warto także zaznaczyć, że wymiary jeziora stale się powiększają, a jego niejednolite dno jest dużym utrudnieniem dla żeglarzy. Jednak duża głębokość i interesujące zakamarki są doskonałym miejscem do nurkowania, dlatego każdego roku nad Mamry przybywa wielu turystów.

jezior1

Na trzecim co do wielkości miejscu znajduje się Łebsko. Jest to jezioro przybrzeżne, znajdujące się w województwie pomorskim, na terenie Słowińskiego Parku Krajobrazowego. Jego powierzchnia wynosi ok. 71 km², a głębokość to ponad 6 m. Północny brzeg jeziora stanowi piaszczysta mierzeja z dużą ilością wydm, a poprzez ich ciągłe przesuwanie się, dochodzi do stopniowego pomniejszania powierzchni jeziora.

W dolinie Dolnej Odry (województwo zachodniopomorskie) mieści się kolejne duże jezioro – Dąbie, o powierzchni ok. 56 km². Dąbie zaliczane jest do grupy jezior deltowych i dzieli się na dwie części: Dąbie Wielkie i Dąbie Małe. Częsta obecność wiatrów północno-zachodnich powoduje, że jezioro to nie jest najlepszym miejscem do żeglugi śródlądowej. Jest jednak jedynym jeziorem w Polsce, na którym cumują statki pełnomorskie.

Piąte miejsce w rankingu zajęło z kolei jezioro Miedwie. Podobnie, jak poprzednie, również znajduje się w województwie zachodniopomorskim, gdzie jest drugim co do wielkości jeziorem. Jego dokładne położenie to zachodnio-południowa część Pobrzeża Szczecińskiego, na Równinie Pyrzyckiej. Powierzchnia jeziora to ponad 35 km² terenu, który dookoła w głównej mierze jest bezleśny, a w południowej części bagnisty. Miedwie to jezioro szczególnie popularne wśród wędkarzy, którzy często odwiedzają te tereny w poszukiwaniu takich ryb, jak szczupaki, węgorze czy sandacze. W jeziorze żyje także autochtoniczny gatunek ryby – sieja miedwiańska.

O admin

Pobyty.pl to dynamicznie rozwijający się serwis rezerwacyjny w którym świadczone są usługi krótkoterminowego wynajmu miejsc noclegowych, które mogą być rezerwowane bezpiecznie i wygodnie online przez Użytkowników Serwisu (Klientów/Gości).
Ten wpis został opublikowany w kategorii Warmińsko-mazurskie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Największe jeziora Polski

  1. michalrame pisze:

    Fajna strona, nawet ciekawy wpis, dodam se do ulubionych niech strace 🙂