Najpiękniejsze zamki Polski

Polska to piękny kraj – jednak często, wspominając o jej urokach, zapominamy o miejscach, które są bez wątpienia naszą wizytówką. Są to również zamki, których na terenie naszego kraju jest mnóstwo. Różnorodność pod względem architektonicznym, jak i historycznym, powoduje, że są one gratką nie tylko dla koneserów podobnych zabytków. Zatem, jakie miejsca warto odwiedzić?

Z pewnością czołowe miejsce na liście najbardziej atrakcyjnych budowli tego typu, zajmuje zamek na wzgórzu Wawel w Krakowie. W miejscu, w którym aktualnie mieści się ta wspaniała rezydencja, archeolodzy znaleźli szczątki budowli, które wskazują, iż już w XI wieku znajdowała się tam spora liczba obiektów murowanych. Współczesny, renesansowy styl, powstał za panowania Zygmunta Starego.

wawel od strony wisly1 Najpiękniejsze zamki Polski

Zamek kryje w sobie niezwykle bogato wyposażone muzeum – to m.in. Apartamenty Królewskie, Zbrojownia czy Skarbiec Koronny. Duże zainteresowanie wzbudza także kaplica św. Gereona, która rzekomo posiada niezwykłe, nadnaturalne właściwości.

malbork 300x196 Najpiękniejsze zamki PolskiKolejnym zamkiem, który koniecznie powinniśmy odwiedzić, jest zamek w Malborku. Ta piękna, gotycka budowla, powstawała w kilku etapach, od XIII do XV wieku. Jej historia ma silny związek z działalnością Zakonu Krzyżackiego, gdyż mieściła się tam siedziba Wielkiego Mistrza. Dzisiaj znajduje się tam siedziba muzeum, gdzie oglądać możemy m.in. unikatowy w skali światowej zbiór wyrobów z bursztynu.
Pięknym miejscem jest niewątpliwie również zamek Książ w Wałbrzychu. Jest to trzeci co do wielkości zamek w naszym kraju (zaraz po Malborku i Wawelu). Został on wzniesiony w XIII wieku, a należy do zespołu Zamków Piastowskich. Niestety, tylko niewielka jego część jest udostępniona dla zwiedzających.

Niezwykle oryginalnie pod względem architektonicznym, prezentuje się zamek we wsi Moszna (województwo opolskie). Powstał on w połowie XVII wieku. Budowla stanowi połączenie stylu barokowego (część środkowa), neogotyckiego (część wschodnia) i neorenesansowego (skrzydło zachodnie). Aktualnie znajduje się tam centrum leczenia nerwic i depresji, jednak możliwe jest zwiedzanie zamku, jak i zarezerwowanie noclegu w założonym na jego terenie hotelu.

  • wawel od strony wisly1 150x150 Najpiękniejsze zamki Polski
  • malbork 150x150 Najpiękniejsze zamki Polski

Informacje o admin

Pobyty.pl to dynamicznie rozwijający się serwis rezerwacyjny w którym świadczone są usługi krótkoterminowego wynajmu miejsc noclegowych, które mogą być rezerwowane bezpiecznie i wygodnie online przez Użytkowników Serwisu (Klientów/Gości).
Ten wpis został opublikowany w kategorii Kraków, Pomorskie i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.