Najpiękniejsze zamki Polski

Polska to piękny kraj – jednak często, wspominając o jej urokach, zapominamy o miejscach, które są bez wątpienia naszą wizytówką. Są to również zamki, których na terenie naszego kraju jest mnóstwo. Różnorodność pod względem architektonicznym, jak i historycznym, powoduje, że są one gratką nie tylko dla koneserów podobnych zabytków. Zatem, jakie miejsca warto odwiedzić?

Z pewnością czołowe miejsce na liście najbardziej atrakcyjnych budowli tego typu, zajmuje zamek na wzgórzu Wawel w Krakowie. W miejscu, w którym aktualnie mieści się ta wspaniała rezydencja, archeolodzy znaleźli szczątki budowli, które wskazują, iż już w XI wieku znajdowała się tam spora liczba obiektów murowanych. Współczesny, renesansowy styl, powstał za panowania Zygmunta Starego.

wawel-od-strony-wisly1

Zamek kryje w sobie niezwykle bogato wyposażone muzeum – to m.in. Apartamenty Królewskie, Zbrojownia czy Skarbiec Koronny. Duże zainteresowanie wzbudza także kaplica św. Gereona, która rzekomo posiada niezwykłe, nadnaturalne właściwości.

malborkKolejnym zamkiem, który koniecznie powinniśmy odwiedzić, jest zamek w Malborku. Ta piękna, gotycka budowla, powstawała w kilku etapach, od XIII do XV wieku. Jej historia ma silny związek z działalnością Zakonu Krzyżackiego, gdyż mieściła się tam siedziba Wielkiego Mistrza. Dzisiaj znajduje się tam siedziba muzeum, gdzie oglądać możemy m.in. unikatowy w skali światowej zbiór wyrobów z bursztynu.
Pięknym miejscem jest niewątpliwie również zamek Książ w Wałbrzychu. Jest to trzeci co do wielkości zamek w naszym kraju (zaraz po Malborku i Wawelu). Został on wzniesiony w XIII wieku, a należy do zespołu Zamków Piastowskich. Niestety, tylko niewielka jego część jest udostępniona dla zwiedzających.

Niezwykle oryginalnie pod względem architektonicznym, prezentuje się zamek we wsi Moszna (województwo opolskie). Powstał on w połowie XVII wieku. Budowla stanowi połączenie stylu barokowego (część środkowa), neogotyckiego (część wschodnia) i neorenesansowego (skrzydło zachodnie). Aktualnie znajduje się tam centrum leczenia nerwic i depresji, jednak możliwe jest zwiedzanie zamku, jak i zarezerwowanie noclegu w założonym na jego terenie hotelu.

O admin

Pobyty.pl to dynamicznie rozwijający się serwis rezerwacyjny w którym świadczone są usługi krótkoterminowego wynajmu miejsc noclegowych, które mogą być rezerwowane bezpiecznie i wygodnie online przez Użytkowników Serwisu (Klientów/Gości).
Ten wpis został opublikowany w kategorii Kraków, Pomorskie i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.