Chełm

chelmChełm to miasto na prawach powiatu, zlokalizowane w województwie lubelskim, będące drugim co do wielkości miastem tego właśnie województwa (zajmuje ok. 35 km²). Położone jest ono nad rzeką Uherką, lewym dopływem Bugu. Liczba mieszkańców Chełma waha się w granicach ok. 66-67 tysięcy.


Nazwa miasta pochodzi najprawdopodobniej od starosłowiańskiego słowa „cholm”, oznaczającego wzgórze. Przyczyną popularności tej właśnie interpretacji jest wzniesienie, jakie znajduje się w centralnej części miasta. Samo powstanie Chełma datuje się na X wiek, jednak przyznanie praw miejskich odbyło się dopiero w wieku XIV – od tamtego czasu miasto rosło w siłę, będąc stykiem trzech wielkich kultur: polskiej, ruskiej i żydowskiej. Do dziś na terenie miasta znajduje się wiele zabytków świadczących o obecności i wpływie wyżej wymienionych tradycji.

Do najpopularniejszych zabytków miasta należy m.in. Grodzisko, inaczej zwane Wysoką Górką czy Górką Chełmską. Jest to pomnik przyrody, wznoszący się na ok. 220 m n.p.m. Warto dodać, że jest to zarazem najwyższe wzniesienie miasta, a pod ziemią Grodziska znajdują się pozostałości palatium książęcego i cerkwi św. Jana Złotoustego. Warto także odwiedzić Plac Łuczkowskiego, na którym zobaczymy pozostałości ratusza i starych kamienic oraz zrekonstruowaną studnię miejską.

Jednak największym zabytkiem tego terenu są Podziemia Kredowe, czyli stare kopalnie kredy. Jest to kompleks kopalnianych korytarzy, który jest częściowo dostępny dla ruchu turystycznego. Warto wspomnieć, że przez wzgląd na kredowe podłoża w mieście nie buduje się wysokich budynków. Najwyższym budynkiem miasta jest szpital wojewódzki, mający osiem pięter, znaczna większość budynków posiada najwyżej cztery kondygnacje.

Kolejnym ciekawym zabytkiem miasta jest Osiedle Dyrekcja. Jest to wielka dzielnica kolejowa, która była jedną z największych inwestycji II Rzeczypospolitej, niestety budowę tego kompleksu zatrzymał wybuch II wojny światowej. Bardzo ciekawym miejscem jest także park miejski, który oficjalnie nie jest uznawany za zabytek. Znajduje się tam jednak pomnik Akcji „Burza” AK, który na pewno warto zobaczyć.

Oprócz tego na terenie miasta mieści się wiele zabytków w postaci budowli religijnych. Jako zlepek trzech kultur, Chełm gości na swoich terenach zarówno katolickie kościoły, prawosławne cerkwie, jak i żydowskie synagogi. Do najpopularniejszych budowli religijnych Chełma zaliczyć można Kościół Rozesłania św. Apostołów, Kościół i Klasztor O.O. Reformatorów, Bazylikę Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, Cerkiew św. Mikołaja, Cerkiew Prawosławną pod wezwaniem. św. Jana Teologa, czy Starą Synagogę.

Poza zabytkami, Chełm oferuje także wiele współczesnych atrakcji. W ich skład wchodzą np. coroczne Dni Chełma, gdzie przyznaje się tytuł Chełmianina Roku albo organizuje Bieg Uliczny o Puchar Prezydenta.

chelmstokPonadto warto wiedzieć, że w Chełmie odbywają się takie imprezy, jak Chełmstok (międzynarodowy festiwal muzyki rockowej) czy Chełm B-Boys Battle (konkurs tancerzy break dance).

O admin

Pobyty.pl to dynamicznie rozwijający się serwis rezerwacyjny w którym świadczone są usługi krótkoterminowego wynajmu miejsc noclegowych, które mogą być rezerwowane bezpiecznie i wygodnie online przez Użytkowników Serwisu (Klientów/Gości).
Ten wpis został opublikowany w kategorii Lubelskie i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Chełm

  1. Anonim pisze:

    Warto zatrzymać się na chwilę w tym mieście. Polecam