Wrocław – miasto perspektyw

WroclawWymieniając najpiękniejsze zakątki naszego kraju, nie sposób zapomnieć o Wrocławiu. Niezwykły klimat tego miasta przyciąga turystów, którzy urzeczeni pięknem architektury i zabytków, powracają w to miejsce wielokrotnie.

O wyjątkowości tej metropolii stanowi bez wątpienia jej bogata historia – pierwsza pisemna wzmianka pochodzi z roku 1000. Wtedy powstało tam biskupstwo, które uczyniło z Wrocławia jeden z ważniejszych ośrodków religijnych na terenie kraju. Daje to ponad tysiąc lat rozwoju, którego owoc możemy dziś podziwiać. Także położenie jest niezwykłe – Wrocław zlokalizowany jest u podnóża Sudetów, zaś jego terytorium przecina rzeka Odra oraz jej liczne dopływy. Ze względu na dużą liczbę kanałów, miasto posiada ponad sto mostów (to więcej niż w Paryżu!), które stanowią niezwykle charakterystyczny element krajobrazu.

pwr2Wrocław to także niezwykle istotny ośrodek nauki i szkolnictwa wyższego – trzeci co do wielkości w skali kraju. Tętniące życiem ulice to zasługa studentów, którzy kontynuują edukację na renomowanych uczelniach, takich jak Uniwersytet Wrocławski czy Politechnika Wrocławska. Odwiedzających czeka także potężna dawka kultury – odwiedzić możemy jedyne w Polsce Muzeum Architektury czy Muzeum Książąt Lubomirskich o niezwykle bogatych zbiorach.
Organizowanych jest tu też wiele imprez i festiwali kulturalnych – przykład może stanowić festiwal filmowy Nowe Horyzonty, czy Międzynarodowy Festiwal Filmowy Ofensiva o podobnej tematyce. Miłośników złocistego trunku przyciągnie zaś Festiwal Dobrego Piwa, gdzie możemy spróbować najwyższej jakości browarów. Starania miasta o ciągłe uatrakcyjnianie oferty kulturalnej zostały docenione przez Unię Europejską – Wrocław został wybrany Europejską Stolicą Kultury 2016.

Do Wrocławia przyciągają także zabytki. Niestety, spora część miasta została zniszczona w trakcie II Wojny Światowej – na szczęście większość budynków odrestaurowano, dzięki czemu prezentują się naprawdę wspaniale. Dzisiaj podziwiać możemy np. Archikatedrę św. Jana Chrzciciela z XIII w. Jest to zabytek niezwykły – to pierwsza świątynią gotycka na ziemiach polskich. Okazale prezentuje się również Katedra Marii Magdaleny czy Bazylika św. Elżbiety.
Miasto oferuje zarówno mieszkańcom, jak i odwiedzającym bogatą ofertę rozrywkową – życie nocne we Wrocławiu kwitnie. Duża liczba klubów, dyskotek i pubów, skupia się głównie wokół Rynku oraz w Pasażu Niepolda.

Na koniec, warto przywołać dane demograficzne, które uzupełnią obraz Wrocławia – jest to czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce o liczbie mieszkańców wynoszącej 631 tys.

O admin

Pobyty.pl to dynamicznie rozwijający się serwis rezerwacyjny w którym świadczone są usługi krótkoterminowego wynajmu miejsc noclegowych, które mogą być rezerwowane bezpiecznie i wygodnie online przez Użytkowników Serwisu (Klientów/Gości).
Ten wpis został opublikowany w kategorii Wrocław i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Wrocław – miasto perspektyw

  1. kaya pisze:

    Dawno już nie byłam we Wrocławiu, ale kojarzy mi sie wspaniale. Przyjezdnym, już sam Dworzec prezentuje się bardzo ładnie, i dalej Rynek, świetne knajpki i mnóstwo tanich hosteli… To ciekawe miejsce na weekend, może nawet wykorzystam zbliżający się długi majowy 🙂