Kraków – piękne dziedzictwo przodków

Kraków to jedno z najważniejszych miast w historii Polski. Niegdyś stolica, teraz cieszy się mianem prawdopodobnie najlepiej rozpoznawanego polskiego miasta na świecie. To, że Kraków jest znany na całym świecie to zasługa jego bogatej historii oraz tego co po niej pozostało. A to co pozostało robi wrażenie na każdym, kto chociaż raz odwiedził Kraków.

Centralnym punktem miasta jest oczywiście Rynek Główny. Rynek Główny to centrum życia, gdzie jest zawsze pełno turystów. Odnowione historyczne kamienice oraz imponujące swoim wyglądem odpowiednio Kościół Mariacki i Wieża Ratuszowa wzbudzają nieodparty zachwyt. Na środku rynku znajdują się Sukiennice, które niegdyś pełniły role targu, miejsca handlowego. Charakter miejsca został zachowany do tej pory, ponieważ także teraz w Sukiennicach mamy mnóstwo straganów z pamiątkami i nie tylko. Krakowski rynek oczarowuje swoją atmosferą i przenosi nas w czasie. Jak przystało na centrum rozrywki i kultury są tutaj zlokalizowane kina, restauracje oraz muzea. Rynek jest również tradycyjnym miejscem odbywania się różnego rodzaju imprez muzycznych.

Wizyta w Kościele Mariackim to z kolei szansa na zobaczenie słynnego ołtarza Wita Stwosza oraz przyjrzenie się wspaniałemu błękitno-gwieździstemu sklepieniu.

Tuż obok Rynku Głównego zlokalizowany jest Mały Rynek, który jak sam nazwa wskazuje cechuje się dużo bardziej kameralną atmosferą. Tutaj możemy odpocząć od zgiełku Rynku Głównego. Co ciekawe, Mały Rynek pod względem wizualnym nie ustępuję wcale swoim większemu bratu.

Zamek Królewski w Krakowie zwany potocznie Wawelem jest miejscem, gdzie obowiązkowo musi się udać każdy, kto odwiedza Kraków. Wawel położony jest nad Wisłą i z jego murów rozciąga się piękny widok na miasto. W środku znajduje się zielony dziedziniec otoczony trzema kondygnacjami krużganków. Dalej możemy przejść do Katedry, która została wybudowana w XIV wieku. Najważniejszym faktem związanym z Katedrą jest to, że od czasu śmierci Władysława Łokietka jest ona miejscem pochówku polskich władców, królów oraz osób, które przysłużyły się Polsce.

Wyjątkowy status historyczny w Krakowie mają mury obronne i Barbakan. Kiedyś miasto było otoczone kręgami murów obronnych oraz fos. Z czasem poszczególne ich części ulegały zniszczeniu lub były burzone. W Krakowie zachowały się pozostałości takiej budowli, którymi są właśnie mury obronne i Barbakan. Jest to zabytek historyczny wyjątkowy na skalę europejską, ponieważ nigdzie w Europie nie ma tak dużego zachowanego obiektu obronnego jak Barbakan. Poza Barbakanem zachowały się trzy baszty” Pasamoników, Stolarska i Ciesielska, a także budynek arsenału.

Pisząc o Krakowie nie sposób pominąć Kazimierz. Historyczna krakowska dzielnica żydowska to niezwykle ciekawe miejsce położone niedaleko Wisły. Na Kazimierzu znajduje się synagoga Tempel oraz liczne restauracje częstokroć mające bardzo oryginalny i alternatywny charakter.

Kraków to miasto wyjątkowe, które oczarowuje swoich gości atmosferą historii, pięknymi zabytkami oraz dużymi możliwościami. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie i jeżeli zechce zrobić coś innego niż zwiedzać zabytki zawsze może się udać do licznych restauracji, klubów czy dyskotek. Miasto tętni nocą równie mocno jak Paryż czy Barcelona. Poza tym, oferuje spacery nad brzegiem Wisły, a także wycieczki na górują w oddali Kopiec Kościuszki.

O admin

Pobyty.pl to dynamicznie rozwijający się serwis rezerwacyjny w którym świadczone są usługi krótkoterminowego wynajmu miejsc noclegowych, które mogą być rezerwowane bezpiecznie i wygodnie online przez Użytkowników Serwisu (Klientów/Gości).
Ten wpis został opublikowany w kategorii Kraków, Małopolskie i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „Kraków – piękne dziedzictwo przodków

 1. Anonim pisze:

  piekne miasto

 2. czarek22 pisze:

  Piękne miasto, tylko ten smog …

  • Praseetha pisze:

   Krakow is the greatest city in the world! I lived there for two years. You suolhd go to Zakopane too, on the Slovak border. Definitly walk around Old Town and Wawel, there is so much to see right there you’ll really only stay for a weekend?!