Dumna stolica Polski

Stolica Polski pomimo tego, że uległa zniszczeniu podczas II wojny światowej może poszczycić się licznymi zabytkami, które każdy turysta powinien choć raz w życiu zobaczyć.

Emblematem miasta jest Stare Miasto, które zostało skrupulatnie zrekonstruowane po wojnie. Rekonstruktorzy odtworzyli jego wygląd w najdrobniejszych szczegółach i ich praca została doceniona nie tylko przez samych Warszawiaków oraz turystów, ale także przez specjalistów z UNESCO. Dzięki genialnej rekonstrukcji Stare Miasto w Warszawie wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO w 1980 roku.

Obecnie Stare Miasto prezentuje się jak za najlepszych czasów. Odnowione kamienice, wybrukowane place oraz wąskie uliczki kreują przyjemnym klimat, który sprawia, że turyści oraz mieszkańcy Warszawy bardzo często tutaj przebywają.

Głównym punktem Starego Miasta jest Plac Zamkowy i Zamek Królewski. Zamek powstał w XV wieku i był rezydencją królewską. Z powodu zniszczeń wojennych musiał zostać całkowicie odbudowany i odrestaurowany. Dzięki wytężonej pracy udało się mu odzyskać dawny blask i w tej chwili jest siedzibą muzeum, gdzie turyści mogą zobaczyć obrazy m.in. Rembrandta.

Centralnym punktem Placu Zamkowego jest Kolumna Zygmunta III Wazy. Jest to najwyższy pomnik w Warszawie. Równie ważnym zabytkiem jest kościół św. Marcina stojący przy ulicy Piwnej. Kościół wybudowano w XIV wieku, a następnie przebudowano w stylu barokowym w wieku XVIII. Stojąca niedaleko Bazylika Archikatedralna pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela to z kolei miejsce, gdzie koronowano królów Polski. Odbywały się w niej także pogrzeby oraz śluby królewskie. W Bazylice pochowane są takie osobistości jak chociażby Stanisław August Poniatowski, Ignacy Jan Paderewski, Henryk Sienkiewicz oraz Stefan Wyszyński.

Warszawa to również Pałac Kultury i Nauki. Niektórzy twierdzą, że to właśnie ten budynek jest najbardziej charakterystycznym elementem stolicy Polski. Pałac Kultury i Nauki powstał w 1955 roku i jest darem narodu radzieckiego dla narodu polskiego. Z tego też powodu sami Warszawiacy mają o nim ambiwalentne zdanie. Historyczne oceny to co inne, a rzeczywistość to co inne. W tej chwili, nieważne jakbyśmy go oceniali, Pałac Kultury i Nauki jest jednym z symboli Warszawy. Najwyższy budynek miasta o wysokości 230 metrów z iglicą jest również najwyższy budynkiem w Polsce. W środku mieszczą się sale koncertowe oraz są organizowane różne imprezy. Na 30 piętrze znajduje się z kolei taras widokowy. Co byśmy nie sądzili o tym darze narodu radzieckiego, nie sposób pominąć Pałacu Kultury i Nauki w naszej wycieczce po Warszawie.

Zwiedzając Warszawę należy odwiedzić Łazienki Królewskie, które są zespołem pałacowo-parkowym stworzonym przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. W centrum parku znajduje się Pałac. Pałac jest ulokowany na wyspie i był kiedyś letnią siedzibą króla. Wokół pałacu rozciągają się piękne alejki oraz miejsca służące do odpoczynku. Łazienki Królewskie mają w sobie uspokajającą i relaksującą siłę, którą musicie sprawdzić.

Warszawskie zabytki potrafią zauroczyć człowieka, ale nie należy zapominać, że Warszawa to centrum Polski, gdzie tętni nocne życie. Restauracje, kluby muzyczne, dyskoteki, imprezy, koncerty oraz wiele innych atrakcyjni są na porządku dziennym i sprawiają, że Warszawa jest prawdziwie nowoczesnym, europejskim miastem.

O admin

Pobyty.pl to dynamicznie rozwijający się serwis rezerwacyjny w którym świadczone są usługi krótkoterminowego wynajmu miejsc noclegowych, które mogą być rezerwowane bezpiecznie i wygodnie online przez Użytkowników Serwisu (Klientów/Gości).
Ten wpis został opublikowany w kategorii Mazowieckie, Warszawa i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „Dumna stolica Polski

 1. Anonim pisze:

  Widziałem rysunek satyryka który warszawskiej syrence przyczepił na tarczy miejsce na umieszczenie reklamy. Mnie również pobyty w Warszawie kojarzą się z setkami bilbordów, reklam i innego badziewia skutecznie zasłaniającego Warszawę, jej budynki, place, ulice.

 2. Justa pisze:

  Dokładnie dobrze ujęte „Dumna stolica Polski”, myślę, że jeśli są Polacy, którzy nigdy jej nie zwiedzali czym prędzej powinni to zrobić. Miasto jest przepiękne ma tyle ciekawych miejsc i w ogóle jak można nie zwiedzić stolicy swojego kraju 🙂

 3. anty-wawa pisze:

  Ok, zwiedzać można, podróże służbowe – również, ale zamieszkać na stałe – nigdy! Właśnie spędziłem tam trzy tygodnie, niesamowity stres i pęd..
  Btw, bardzo ładne świąteczne dekoracje, nie wiem czy jeszcze są, ale warto było zobaczyć.

 4. noclegi i Warszawa ? pisze:

  Pobyty w Warszawie to dla mnie zawsze konieczność służbowa. Dzisiaj byłem mając wolną godzinę do pociągu w Złotych Tarasach. Sporo ludzi, w sklepach mierny ruch. Jest co zjeść, wokół drożyzna i biegające panie same nie wiedzące za czym.