Geograficzny środek Polski

srodek-polskiCzy wiesz, gdzie znajduje się geograficzny środek Polski? We wsi Piątek w województwie łódzkim. Dokładne współrzędne to 52° 04’ N oraz 19° 28’ E. Piątek leży nad rzekami Moszczenicą i Maliną. Co jeszcze warto wiedzieć o tej miejscowości?

Zacznijmy od historii. Piątek początkowo był osadą targową, a jego nazwa najprawdopodobniej wywodzi się od dnia tygodnia, w którym odbywał się targ. Piątek dostał prawa miejskie w XIV wieku, kiedy stał się silnym ośrodkiem rzemieślniczo-handlowym. Stale rozwijał się i w XVII wieku liczył już aż 1500 mieszkańców. Wtedy słynął głównie z produkcji piwa. Dobre czasy skończyły się wraz z najazdem szwedzkim oraz pożarem z 1681 roku, przez który spłonęło całe miasto. Straty były przeogromne. Piątek nigdy nie zdołał wrócić do dawnej świetności. Niemal sto lat później znajdowało się w nim tylko 50 domów. Z tego powodu w 1870 roku bezpowrotnie stracił prawa miejskie i do dziś dnia pozostał wsią.

W okresie międzywojennym powstała tutaj fabryka maszyn rolniczych, ale większość mieszkańców i tak trudniła się rolnictwem. Część prowadziła również warsztaty rzemieślnicze bądź zajmowała się handlem. W czasie bitwy nad Bzurą Piątek oraz okoliczne tereny były jednym z głównych obszarów ofensywy wojsk polskich. Zniszczoną wioskę oddziały niemieckie przyłączyły w granice Rzeszy i w 1943 Piątek przemianowano na Quadenstädt. Piątek został wyzwolony 18 stycznia 1945 roku.

Z racji swojego ulokowania Piątek to ważny punkt na polskiej mapie. Na wjeździe do wsi wystawiona jest tablica informacyjna o kształcie granic państwa oraz z umieszczonym na niej napisem: „Piątek – geometryczny środek Polski”. Zaś w samym centrum znajduje się pomnik symbolizujący ten fakt (wcześniej był to kamień). Turystom poleca się również odwiedzenie zabytków Piątka, w tym kościoła parafialnego p.w. Św. Trójcy z drugiej połowy XV wieku, kościoła cmentarnego pw. Św. Wawrzyńca z połowy XVIII wieku, dwóch dzwonnic oraz parku miejskiego i „Rynku” zamienionego na skwer.

Najlepiej osobiście udać się do wsi Piątek, by móc potem opowiadać, że było się w samym środku Polski.

O admin

Pobyty.pl to dynamicznie rozwijający się serwis rezerwacyjny w którym świadczone są usługi krótkoterminowego wynajmu miejsc noclegowych, które mogą być rezerwowane bezpiecznie i wygodnie online przez Użytkowników Serwisu (Klientów/Gości).
Ten wpis został opublikowany w kategorii Łódzkie i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „Geograficzny środek Polski

  1. Tubylec pisze:

    Miło mi że ktoś pisze o mojej miejscowości, zachęcam do zwiedzania w któryś wiosenny weekend. Dodam jeszcze, że w okolicy tegoż skwerku serwowane są pyszne lody.

  2. Turysta z Wisły pisze:

    A czy to prawda że jest spór o to gdzie jest geograficzny środek Polski? Coś o tym słyszałem w czasie pobytu w Piotrkowie Trybunalskim.

  3. Znajdź Wakacje pisze:

    Spór o to, gdzie znajduje się środek Polski, istnieje chyba od zawsze (przynajmniej) pomiędzy miejscowościami, które sobie ów środek przypisują ;))