Ciechocinek

Ciechocinek jest miastem znanym wszystkim Polakom. Każdy kojarzy go ze względu na fakt, że jest to najsłynniejsza miejscowość uzdrowiskowa w województwie kujawsko-pomorskim. Znakomite usytuowanie nad lewym brzegiem Wisły w Kotlinie Toruńskiej sprawia, że to miejsce cechuje się wyjątkowym mikroklimatem, z którego dobrodziejstw korzystają kuracjusze już od ponad 100 lat.

Jak przystało na miasto o charakterze stricte uzdrowiskowym Ciechocinek posiada znakomitą bazę rekreacyjno-turystyczną. Są tutaj liczne sanatoria, ośrodki wypoczynkowe, restauracje, szpitale uzdrowiskowe, hotele, pijalnie wód oraz warzelnie soli. W części uzdrowiskowej miasta jest pełno zieleni. Liczne parki, kwietniki i skwery tworzą zwłaszcza wiosną i latem piękny krajobraz, który sprzyja dochodzeniu do zdrowia. Swoistym fenomenem Ciechocinka są z pewnością wody lecznicze pochodzące ze źródeł solankowych.

Najstarszą częścią ciechocińskiego uzdrowiska jest Park Zdrojowy powstały w 1875 roku. Twórcą tego wyjątkowo malowniczego miejsca był Hipolit Cybulski. W środku Parku znajduje się pawilon powstały w 1880. Jego projektantem był Edward Cichocki. W środku pawilonu, który swoim stylem nawiązuje do szwajcarskiej architektury znajduje się pijalnia wód. Dodatkowymi atrakcjami ciechocińskiego Parku Zdrojowego są muszla koncertowa z 1909 roku oraz fontanna z 1926 roku.

Znakiem rozpoznawczym Ciechocinka, który widnieje także na jego herbie są tężnie. W mieście są trzy tężnie wybudowane w latach 1824-1833 i 1859. Autorem projektu tężni jest Jakub Graff. Wartość historyczna tych budowli jest tak duża, że uznano je za zabytek myśli technicznej.

Ciechocinek warto odwiedzić również ze względu na imponujący Zespół Łazienek. Obecnie w mieście są cztery Łazienki, które powstawały od 1845 do 1906 roku. Godna polecenia jest także wieża ciśnienia pochodząca z połowy XIX wieku.

Jeśli chodzi o architekturę sakralną to Ciechocinek może poszczycić się cerkwią polową prawosławną z 1894 roku oraz neogotyckim kościołem św. Piotra i św. Pawła z 1884 roku.

Pisząc o Ciechocinku nie sposób nie napisać o samej rekreacji i odpoczynku w tym mieście. Oczywiście zabytkowe tężnie, Park Zdrojowy, oraz Łazienki to elementy, które mają wpływ na jakość wypoczynku kuracjuszy i turystów, ale na tę jakość ma także wpływ szeroki wachlarz atrakcji. Atrakcji w Ciechocinku jest bez liku jak przekona się każdy kto tam pojedzie. Czekają nas rejsy po Wiśle, możliwość jazdy konnej w ośrodkach jeździeckich, korzystanie z basenów przy licznych sanatoriach i hotelach oraz z całej infrastruktury sportowej.

Najsłynniejsze uzdrowisko Kujaw zachęca do przybycia spokojnym tempem życia, w którym najbardziej liczy się wypoczynek oraz relaks. Miła atmosfera, przyjaźnie nastawieni mieszkańcy oraz turyści tworzą specyficzny mikroklimat ludzki, do którego chce się wracać i w którym już wielu się zakochało.

O admin

Pobyty.pl to dynamicznie rozwijający się serwis rezerwacyjny w którym świadczone są usługi krótkoterminowego wynajmu miejsc noclegowych, które mogą być rezerwowane bezpiecznie i wygodnie online przez Użytkowników Serwisu (Klientów/Gości).
Ten wpis został opublikowany w kategorii Ciechocinek, Kujawsko-pomorskie i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Ciechocinek

  1. Marta pisze:

    Często bywam w Ciechocinku i dla tych, co się wybierają w te okolice, nawet na jeden dzień napisałam krótki poradnik, co można tam zobaczyć: http://www.miastociechocinek.pl/weekend-w-ciechocinku-podpowiadamy-jak-go-spedzic/. Zapraszam do przeczytania!