Zakopane – piękne i popularne

Zakopane jest położone w południowej Małopolsce, u podnóża Tatr z czego jest najbardziej znane. Miasto corocznie przyciąga wielu turystów przybywających z całej Polski. O Zakopanem można myśleć w wielu kontekstach, które tworzą razem wspólny wizerunek miasta.

Najważniejszym elementem, który jako pierwszy kojarzy się z Zakopanem są oczywiście Tatry, które w równym stopniu zachwycają każdego kto się z nimi zetknie, niezależnie od pory roku. Niemal każdy turysta przybywający po raz pierwszy do Zakopanego i który pragnie poznać Tatry, zna już najważniejsze miejsca od których powinien zacząć swoją tatrzańską przygodę. Zapewne doskonale wie, że najbardziej znanym szczytem jest Giewont, który posiada charakterystyczny kształt, przypominający śpiącego górala. Do najpopularniejszych szczytów należą Nosal oraz Kasprowy Wierch, na który można dostać się pieszo oraz za pomocą kolejki linowej. Przy wyliczaniu najważniejszych szczytów należy pamiętać o Gubałówce, niewysokiej górze prezentującej panoramę Tatr, a od której najczęściej zaczyna się poznawanie miasta . Kolejnymi istotnymi miejscami jest Morskie Oko i Czarny Staw pod Rysami. Te dwa stawy otoczone są najpiękniejszymi i najważniejszymi górskimi szczytami. O popularności Morskiego Oka świadczą tłumy, które można spotkać głównie w sezonie letnim.

Tatry to oczywiście nie tylko szczyty, ale również i malownicze doliny, wśród których do najważniejszych należą Dolina Chochołowska, Dolina Kościeliska, Dolina Roztoki i Pięciu Stawów Górskich. Podhalański folklor jest kolejnym punktem kojarzącym się z Zakopanem. Wystarczy przejść przez Krupówki, najbardziej znaną ulicę w mieście, aby przynajmniej w niewielkim stopniu zaznajomić się z góralszczyzną, ze strojem czy też z muzyką.
Tatry i zakopane Zachwycało również artystów, którzy przyczyniali się do jego rozwoju kulturalnego. Z Zakopanem związane są nazwiska takich osobistości jak Jan Kasprowicz, Stanisław Witkiewicz, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Karol Szymanowski, Władysław Hasior oraz wielu innych. Przyczynili się oni do promowania kultury podhalańskiej oraz tatrzańskiej przyrody. W mieście znajdują się muzea im poświęcone, na przykład Muzeum Jana Karpowicza czy Muzeum Karola Szymanowskiego.
Dzięki wspomnianemu już Stanisławowi Witkiewiczowi – twórcy stylu zakopiańskiego w architekturze – możemy zachwycać się architektonicznymi perełkami jego autorstwa, rozsianymi po mieście. Więcej o tym stylu można dowiedzieć się w Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza z siedzibą w Willi Koliba.
Liczne kościoły należące do Szlaku Architektury Drewnianej współtworzą podhalański krajobraz. Miejscem które zdecydowanie warto odwiedzić jest Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku , znajdujący się przy najstarszej zakopiańskiej ulicy Kościeliskiej, gdzie pochowano wielu wybitnych mieszkańców miasta.
W Zakopanem znajduje się jedno z najstarszych muzeów regionalnych w Polsce – Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego. Jego zbiory obejmują zabytki mineralne, etnograficzne, florystyczne dokumentujące bogactwo fauny i flory.
Dla wszystkich miłośników sportów zimowych Zakopane jest prawdziwym rajem. Tu znajdują się liczne trasy zjazdowe dostosowane do umiejętności i potrzeb turystów. Miasto znane jest również jako organizator licznym konkursów i mistrzostw w narciarstwie klasycznym i alpejskim. W Zakopanem właśnie znajduje się najbardziej znana w Polsce skocznia narciarska – Wielka Krokiew – wzniesiona w 1925 roku.
Zakopane jest doskonałym miejscem na wypoczynek, dostosowanym do różnorodnych potrzeb odwiedzających. Baza noclegowa oferuje miejsca nie tylko w hotelach, czy pensjonatach, ale również w gospodarstwach agroturystycznych, których gospodarze zapewnią moc atrakcji i rodzinną góralską atmosferę. Liczne galerie i muzea pozwolą odpocząć od pieszych wędrówek, a także pozwolą zaznajomić się z samym miastem i osobistościami z nim związanymi.

O admin

Pobyty.pl to dynamicznie rozwijający się serwis rezerwacyjny w którym świadczone są usługi krótkoterminowego wynajmu miejsc noclegowych, które mogą być rezerwowane bezpiecznie i wygodnie online przez Użytkowników Serwisu (Klientów/Gości).
Ten wpis został opublikowany w kategorii Zakopane. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „Zakopane – piękne i popularne

 1. Witold pisze:

  Dla mnie Zakopane to najpiękniejsza miejscowość w polskich górach. Nie bez kozery nazywana jest zimową stolicą Polski. W Zakopanem staram się być co najmniej dwa razy w roku- raz w sezonie letnim oraz raz w zimowym.

 2. Ola080 pisze:

  Mam zdecydowanie przeciwne uczucia. Zakopane kojarzy mi się z zatłoczonymi Krupówkami i wysokimi cenami. O ileż przyjemniej pospacerować po deptaku w Krynicy-Zdroju, a i pokoje można znaleźć bez problemu w dobrej cenie.

 3. admin pisze:

  Krynica Zdrój ma swój urok, zawsze jest tu co robić. Ale Zakopane przy wszystkich swoich minusach ma tyle ciekawych miejsc że przebywanie w czasie urlopu weekendu wyłącznie na Krupówkach to grzech. Zbliża się okres noworoczny i warto aby rezerwować najlepiej online apartamenty, pokoje wyłącznie w sprawdzonych serwisach. W minionym sezonie bywało tak, że zarezerwowany hotel był tylko wirtualny.
  Chcesz zarezerwować bezpiecznie i wygodnie pobyt w górach, nad morzem – zapraszamy do korzystania z serwisu http://pobyty.pl
  Image Hosted by ImageShack.us

 4. Iva pisze:

  Tyle taniego drewna do kupienia szkoda że tak daleko od kominka. A może pobyty.pl pomyślą o jakiejś promocji transportu? 🙂