Wypad do Karpacza

W dolinie rzeki Łomnicy u podnóża Śnieżki położone jest miasto Karpacz. Jego malownicze usytuowanie zapewnia mu wielu odwiedzających, a liczne atrakcje nikomu nie pozwalają się nudzić. Możliwości turystyczne Karpacza bazują głównie na turystyce zimowej, krajobrazowej oraz górskiej, co sprawia że są popularnym ośrodkiem sportowo – rekreacyjnym.

Najpopularniejszym miejscem wypadowym Karpacza jest Śnieżka – najwyższy szczyt Sudetów o wysokości 1602 metrów nad poziomem morza. Na jego wierzchołku znajduje się Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne w skład którego wchodzi Punkt Edukacji Ekologicznej oraz Ekspozycja Meteorologiczna. W obserwatorium nie tylko można zobaczyć urządzenia meteorologiczne, ale również zachwycać się panoramą gór. Oczywiście należy pamiętać, że Śnieżka nie jest jedyną górską atrakcją. Warto zobaczyć kotły polodowcowe mające charakter wysokogórski, a są nimi Mały Śnieżny Kocioł oraz Wielki Śnieżny Kocioł. Charakterystycznymi elementami Karkonoszy są samotne granitowe ostańce skalne z których największe nazywane są Pielgrzymami. W trakcie górskiej wędrówki warto trafić do Świątyni Wang, powstałej w XII wieku nad norweskim jeziorem Vang, a sprowadzonej do Karpacza przez hrabiego von Reden. Obok tej drewnianej świątyni znajduje się plebania parafii ewangelicko augsburskiej. Oprócz Świątyni Wang warto zwiedzić pozostałe kościoły: Kościół p.w. Nawiedzenia NMP czy też Kościół pomocniczy p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa, oba z początku XX wieku. Świątynie zostały wpisane do rejestru zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa, oprócz nich na liście znalazły się inne karpackie zabytki takie jak dworek myśliwski, karczma Sądowa, pensjonat „Patria”, schronisko „Samotnia” nad Małym Stawem oraz schronisko „Strzecha Akademicka”.

Karpacz w swojej ofercie posiada również muzea. Muzeum Sportu i Turystyki pozwala poznać historię Karkonoszy, czy też genezę i rozwój turystyki w rejonie. Natomiast Miejskie Muzeum Zabawek prezentuje bogate zbiory lalek i zabawek z kolekcji Henryka Tomaszewskiego – założyciela Teatry Pantomimy we Wrocławiu. Zapewne muzeum zachwycą się nie tylko dzieci, ale również dorośli, którzy powrócą do najmłodszych lat.

Amatorzy turystyki powinni również zobaczyć Dziki Wodospad, który co tu dużo mówić jest niezwykle malowniczym miejscem. Położony na rzece Łomnicy Dziki Wodospad to prawdziwa gratka dla miłośników nomen omen dzikiej przyrody oraz pięknych polskich scenerii.

Pisząc o Karpaczu nie sposób nie wspomnieć o skale granitowej Marmit, która znajduje się poniżej Dzikiego Wodospadu. Turysta ma do niej rzut beretem, ponieważ znajduje się 200 metrów od samego wodospadu. Jest to prawdziwa ciekawostka geologiczna, gdyż do tej pory geologowie głowią się nad tym w jaki sposób powstała. Jedno jest pewne granitowy Marmit, czyli basen wypełniony wodą robi duże wrażenie. Geomorfolodzy twierdzą, że został uformowany przez wirujące na dnie rzeki kamienie.

Na koniec należy napisać parę słów o bardzo nietypowej atrakcji Karpacza. Jest nią tzw. anomalia grawitacyjna. Znajduje się na odcinku ulicy Strażackiej, od ulicy Karkonoskiej w kierunku Dzikiego Wodospadu za hotelem Piecuch przed mostem na Łomnicy. W tej strefie turyści, mieszkańcy oraz kierowcy mogą zaobserwować niesamowite zjawisko: wbrew naszym przeświadczeniom o ukształtowaniu terenu samochodu zjeżdżają pod górkę a woda spływa w przeciwną stronę. Zaskakujące jest zwłaszcza wrażenie kiedy kierowca samochodu wyłączy w tym miejscu silnik i po chwili jego auto samo zacznie podjeżdżać pod górkę. Jak wytłumaczyć tę nietypowość miejsca? Niektórzy naukowcy uważają, że to sprawka iluzji optycznej, z kolei inni są zdania, że w tym miejscu grawitacja jest mniejsza o 4%.

Jak by nie brzmiała właściwa odpowiedź nie tylko to miejsce ale cały Karpacz oraz jego okolice to miejsca godne uwagi.

O admin

Pobyty.pl to dynamicznie rozwijający się serwis rezerwacyjny w którym świadczone są usługi krótkoterminowego wynajmu miejsc noclegowych, które mogą być rezerwowane bezpiecznie i wygodnie online przez Użytkowników Serwisu (Klientów/Gości).
Ten wpis został opublikowany w kategorii Karpacz. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „Wypad do Karpacza

 1. Aga pisze:

  Witam,
  odwiedziłam cudowny Karpacz we wrześniu, portal Pobyty.pl miał wtedy fajną promocję w serwisie zakupów grupowych. Niestety nie zdążyłam wszystkiego zobaczyć, wybieram się więc zimą. Nocleg zarezerwuje oczywiście przez Wasz przyjazny serwis. Pozdrawiam 🙂

 2. admin pisze:

  Ciekawy jestem czy znajdzie ktoś zwierzę na tej fotce które nieświadomie sfotografowałem i dopiero dzieci mi je pokazały. Takie są właśnie pobyty w Karpaczu.
  Image Hosted by ImageShack.us

 3. Izka pisze:

  Nareszcie ferie. Jesteśmy z rodzicami w Karpaczu. Jest cudownie. Śnieg, narty, gofry.

  • abc pisze:

   I dlatego właśnie powinno się uszanować czasy szkolne: ferie, wakacje, beztroska .. Ale co tam, ja z mężem też kiedyś dostaniemy urlop i wtedy nie ma to tamto, narty i kierunek Białka Tatrzańska!