O Świebodzinie swojego czasu było dosyć głośno z powodu postawionego tam w 2010 roku Pomnika Chrystusa Króla. Dziś już wrzawa wokół tego wydarzenia osłabła i opadły emocje, dlatego przejeżdżający lub udający się na wypoczynek właśnie do Świebodzina mogą swobodnie obejrzeć z bliska najwyższą obecnie figurę Jezusa Chrystusa na całym świecie.
Pomnik inspirowany był rzecz jasna Chrystusem Odkupicielem z Rio de Janeiro. Został postawiony na 16 metrowym sztucznym nasypie i mierzy 36 metrów. Pomnik wykonany został w technologii siatkobetonu. Korona jest w całości pozłacana i posiada 3,5 metra średnicy oraz 3 m wysokości. Odległość pomiędzy palcami obu dłoni wynosi 24 metry, natomiast całkowita waga pomnika to 440 ton. Inicjatorem powstania pomnika był prałat Sylwester Zawadzki.
Jednak sama figura Jezusa Chrystusa to nie jedyna atrakcja turystyczna Świebodzina. Turyści mogą udać się na długie spacery po ładnych i brukowanych uliczkach, mogą także przysiąść się do Czesława Niemena dzięki specjalnie ufundowanej ławeczce z figurą naturalnej wielkości artysty. Autor wybitnego utworu Dziwny jest ten świat był zresztą silnie związany z miejscowością z powodów rodzinnych, zagrał tu nawet koncert, z którego dochód został przekazany na budowę basenu miejskiego.
W Świebodzinie wart uwagi jest ponadto zamek, którego pozostałości do dziś można oglądać (zwłaszcza skrzydła południowo-wschodniego). Budowla powstała w XIV wieku jako warownia drewniana lub częściowo murowana. W późniejszych wiekach zamek był powiększany o skrzydła mieszkalne, w XVII wieku konstrukcja była na tyle rozbudowana, że wyróżniany był podział na zamek górny i dolny. Po przejęciu zamku przez cysterki trzebnickie w 1699 roku w elewację zostały wmurowane kule armatnie, które układają się w krzyż. Na przełomie XIX i XX wieku zamek funkcjonował jako szpital, szkoła katolicka oraz przedszkole. Aktualnie w części zamku znajduje się Lubuski Ośrodek Rehabilitacyjno-Ortopedyczny. Turyści mogą także zwiedzić pozostałości murów miejskich oraz fosy.
-
Najnowsze artukuły
Kategorie
Tagi
biały dunajec chełm domki dziwnów ekologia Festiwal Legen Rocka góry Internet jesień jezus jurata Kołobrzeg krajobraz kraków kwatery letniskowe lublin morze bałtyckie mrągowo nad morzem narty nocleg noclegi park piknik country poetycki weekend poznań rezerwacja online rower sopot stare miasto Strzelinko Szklarska Poręba Słowacja urlop Ustka noclegi wawel wczasy wicie wiersze wrocław wędrówki z wierszem zamek zamki świebodzin
Rio de Świebodzineiro 😀
Co by nie pisać pobyty turystów w tej miejscowości znacznie się zwiększą, a w końcu o to chodzi.
To dobry przykład ile może zrobić jeden człowiek z pasją. I nikt nam nie każe budować drugiego takiego pomnika ale warto sobie odpowiedzieć na pytanie co ja w życiu zrobiłem na taką miarę poza wylewaniem zółci i toksycznych emocji w sieci. Takie sobie polactwo.
Mam drugi przykład. Przypomniała mi się właśnie niedawna renowacja fresku Jezusa z Borji autorstwa Cecilii Gimenez. Miejscowość ponoć też przeżywa(ła?) oblężenie turystów.