Nadmorska wypoczynkowa stolica Polski

jurata_plazaJurata to wypoczynkowa część miasta Jastarnia znajdująca się w jej wschodniej części. Słynie głównie z tego, że jest to jeden z najbardziej popularnych kurortów wypoczynkowych nad polskim morzem.

W dzielnicy znajdują się liczne domy gościnne, pensjonaty, nie brakuje tutaj również apartamentów czy pokojów hotelowych do wynajęcia dla turystów. Od strony Zatoki Puckiej na wypoczywających czekają malownicze zakątki piaszczystych plaż połączonych z niemalże rajską roślinnością.

Swoją nazwę dzielnica wzięła od żmudzkiej bogini. Legenda głosi, że Jurata była córką boga Gorka i wbrew jego woli zakochała się w ubogim rybaku, za co spotkała ją surowa kara – jej podwodny pałac, który zbudowany był w całości z bursztynu, został zniszczony. Jego szczątki w postaci małych odprysków bursztynu do dziś wyrzucane przez morze podobno można znaleźć na plaży właśnie w Juracie.
Turyści poza szeroką ofertą baz noclegowych oraz ośrodków turystycznych, mogą także udawać się na długie wędrówki po pięknej okolicy. Łagodny klimat Juraty możliwy jest dzięki stałemu przykryciu lasów, które bardzo dobrze chronią przed wiatrem bijącym od strony morza. Warto zobaczyć tutaj między innymi szerokie molo, które prowadzi dość daleko w głąb morza – stało się to możliwe dzięki płytkiej w tym miejscu Zatoce Puckiej.

Wśród tutejszych zabytków wymienić należałoby głównie budynki, które do tej pory nadal się w użyciu. Są to przede wszystkim domy wypoczynkowe oraz pensjonaty, które w większości zostały wybudowane na początku XX wieku. Z ciekawszych jednak warto zobaczyć Pensjonat Automobilklubu, czy też pensjonat „Mrozik”, który zbudowany został w stylu modernistycznym.

"Zaślubiny Polski z morzem" Kossak

„Zaślubiny Polski z morzem” Kossak

Jako ciekawostkę można podać fakt, że niedaleko Juraty znajduje się letni ośrodek wypoczynkowy samego Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, nie należy on jednak do Juraty, ponieważ znajduje się już na obszarze Helu. Co ciekawe, w Juracie prawdopodobnie powstały dwa obrazy pędzla Wojciecha Kossaka – „Zaślubiny Polski z morzem” oraz „Na straży polskiego morza”. Ponadto tutaj tworzyły również córki tego malarza – Maria Pawlikowska-Jasnorzewska i Magdalena Samozwaniec.

O admin

Pobyty.pl to dynamicznie rozwijający się serwis rezerwacyjny w którym świadczone są usługi krótkoterminowego wynajmu miejsc noclegowych, które mogą być rezerwowane bezpiecznie i wygodnie online przez Użytkowników Serwisu (Klientów/Gości).
Ten wpis został opublikowany w kategorii Pomorskie i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

5 odpowiedzi na „Nadmorska wypoczynkowa stolica Polski

 1. Majka pisze:

  Mam już dosyć zimy. Oby jak najszybciej przyszło lato a wcześniej chociaż długi majowy weekend. Tak położyć się na gorącym piasku niekoniecznie w Juracie, może być w Kołobrzegu lub Świnoujściu i słuchać szumu fal. Wszystkie moje pobyty nad morzem to jedno wielkie ciepłe wspomnienie, nawet jak lało.

 2. Jingi pisze:

  Pobyty w Juracie to dla mnie wspomnienie tłoku, brudnej wody w morzu i byle jakiej pogody. Zwykłe rykowisko. Zwłaszcza w lipcu. Ale zgadzam się że są i tacy co by wakacji w Juracie nie zamienili na żadne inne.

  • Kwiatuszek pisze:

   Jurata to klasa sama w sobie. Kosztowne to wakacje, ale warto. Liczę, że mój ślubny zabierze mnie i w tym roku, szukam właśnie noclegu.

 3. Turysta pisze:

  Ja osobiście też jestem za Juratą ma swój klimat a pogoda to i w Egipcie niektórym się nie spodoba bo za gorąco. Bardzo ładne zdjęcie Zaślubin Polski z morzem w Pucku z Józefem Hallerem 🙂 .

 4. Adammo - ustronie pisze:

  Bardzo mi się podoba ten obraz Kossaka. Powiem szczerze, że jeszcze nie miałem okazji być w Juracie, ale chętnie bym się tam wybrał w przyszłości.