Piękne lubelskie stare miasto

Lublin to największe miasto położone po wschodniej stronie Wisły, jest to również jedno z najstarszych miast Polski, o czym można przekonać się spacerując po wąskich uliczkach Starego Miasta – wciąż zauważyć możemy tam wiele starych i zabytkowych kamienic, które nie zostały jeszcze odnowione.stare-miasto-lublin
W samych kamienicach widać wyraźne ślady upływu czasu w architekturze – wprawne oko zauważy elementy romanizmu, gotyku, renesansu, baroku, klasycyzmu czy modernizmu. W budowlach sakralnych (kościołach) dopatrzeć się również można specyficznej odmiany renesansu, która funkcjonuje tutaj jako tak zwany „renesans lubelski”, którego znakiem rozpoznawczym jest smukła i lekka bryła budynków.
Na Starym Mieście znajduje się również Zamek Lubelski, który powstał w miejsce wcześniejszego grodu założonego z inicjatywy Bolesława Chrobrego. W XIII wieku powstał tutaj również donżon, czyli wieża mieszkalno-obronna, która wraz z kaplicą św. Trójcy stanowi najstarsze budowle Lublina, i jakie do dziś są dostępne dla zwiedzających. Sam zamek podczas okupacji niemieckiej służył jako więzienie, do tych samych celów został również wykorzystany później przez NKWD. Obecnie działa tam Muzeum Lubelskie.
Kolejną atrakcją dla zwiedzających jest także średniowieczna Brama Krakowska, która prowadzi w samo serce Starego Miasta. Pierwotnie pochodzi z XIV wieku, dziś jednak w jej wyglądzie przeważają rysy barokowe. Stanowi symbol dawnego grodu i wpisuje się w pozostałości po pierwotnych murach obronnych. Wewnątrz Bramy znajduje się Muzeum Historii Miasta Lublina. Zwiedzanie Wieży ma ciekawą formułę głównie z powodu spiralnych schodów, którymi zwiedzający wspinają się na samą górę oglądając poszczególne kondygnacje w myśl założenia, że na wyższych piętrach znajdują się eksponaty pochodzące z nowszej historii miasta.
W Lublinie od niedawna działa także Teatr Stary. Jego wnętrze zostało gruntownie odrestaurowane, a na uroczystym otwarciu gościł sam prezydent RP Bronisław Komorowski. Budynek Teatru Starego jest drugim najstarszym teatrem w Polsce.

O admin

Pobyty.pl to dynamicznie rozwijający się serwis rezerwacyjny w którym świadczone są usługi krótkoterminowego wynajmu miejsc noclegowych, które mogą być rezerwowane bezpiecznie i wygodnie online przez Użytkowników Serwisu (Klientów/Gości).
Ten wpis został opublikowany w kategorii Lubelskie, Lublin i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Piękne lubelskie stare miasto

  1. Iga pisze:

    W drodze na weekendowy pobyt w Lublinie zahaczyliśmy o Nałęczów. Przytulna miejscowość nawet o tej porze roku gdzie wokół buro i zimno.

  2. Tanie wakacje nad morzem pisze:

    Całkiem fajnie jest to wszystko opisane, aż miło się czyta!
    Pierwszy raz jestem na tym blogu lecz zapewne będę tutaj zaglądał regularnie 🙂

    Pozdrawiam