Dziwnów

z_lotu_dziwnowDziwnów to urocze miejsce znajdujące się nieopodal wyspy Wolin, które słynie głównie ze swoich walorów wypoczynkowych. Bezpośrednie położenie nad Morzem Bałtyckim, kąpielisko morskie oraz port to główne atuty tej miejscowości, która obecna jest na mapie Polski już od XIII wieku (prawa miejskie zostały jednak nadane dużo później, bo dopiero w 2004 roku).
Dziwnów od samych początków był docenianą osadą z powodu cieśniny Dziwny, po której w XIII wieku przebiegał jeden z najważniejszych szlaków handlowych łączących Zalew Szczeciński z Morzem Bałtyckim. Jednak największą sławę Dziwnów zyskał na początku XIX wieku, kiedy zaczęli na potęgę zjeżdżać się tutaj kuracjusze z całego kraju i zza granicy. Kąpielisko morskie szybko przekształciło się wówczas w uzdrowisko, co położyło kamień węgielny pod rozwój miejscowości jako ośrodka uzdrowiskowo-wypoczynkowego, zwłaszcza, że w tym samym czasie odkryto źródła solankowe, co pozwoliło na organizowanie kąpieli solankowych oraz borowinowych. Dziś już niestety źródła te nie są eksploatowane, chociaż działały jeszcze przez krótki czas po II wojnie światowej.
Największą atrakcją turystyczną obecnie cieszy się kąpielisko letnie, które rozciąga się przez blisko 800 m. Miasto oferuje także liczne możliwości udania się na spacer. Popularne miejsca przechadzek to przede wszystkim zwodzony most nad Dziwną, który łączy obie części miasta – jedną położoną już na Wyspie Wolin oraz drugą, znajdującą się na Mierzei Dziwny. Warto także przespacerować się po Parku Zdrojowym oraz promenadzie widokowej. Letnią porą turyści mogą skusić się na rejs jednym z kursujących statków pirackich – wycieczki odbywają się do Kamienia Pomorskiego, istnieje również możliwość wypłynięcia na wody Bałtyku na blisko trzygodzinny rejs.

park-minatur

Warto także odwiedzić Nadmorski Park Miniatur, w którym turyści zobaczyć mogą miniaturowe konstrukcje przedstawiające najważniejsze zabytki znajdujące się na wybrzeżu. Po terenie parku kursuje również kolejka wąskotorowa w zminiaturyzowanej wersji.

O admin

Pobyty.pl to dynamicznie rozwijający się serwis rezerwacyjny w którym świadczone są usługi krótkoterminowego wynajmu miejsc noclegowych, które mogą być rezerwowane bezpiecznie i wygodnie online przez Użytkowników Serwisu (Klientów/Gości).
Ten wpis został opublikowany w kategorii Dziwnów, Zachodniopomorskie i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

7 odpowiedzi na „Dziwnów

 1. Rhat pisze:

  Nie wiem jak teraz wygląda Dziwnów pewnie apartamenty, hotele ale zapamiętałem go sprzed 40 lat kiedy tam pojechaliśmy na kolonie. I pamiętam jeszcze wycieczkę do Kamienia Pomorskiego ale to tak dawno było.

 2. admin pisze:

  Może to dobry pomysł aby sprawdzić w tym roku jak zmienił się Dziwnów przez ten czas? 😉

 3. Wicie pisze:

  Warto, dużo zmian na pozytywne. Odnowiono całą miejscowość, dobudowano szereg różnych interesujących obiektów tak więc wypoczynek w tej miejscowości nie będzie stracony.

 4. Fan polskiego morza pisze:

  Byłem w Dziwnowie dwa lata temu ale parku miniatur nie widziałem, Z tego co widzę na zdjęciu to są to faktycznie mini modele znanych nadmorskich budowli. Jeśli chodzi o park z prawdziwego zdarzenia to polecam Park Miniatur Latarń Morskich w Niechorzu. Modele są wykonane w skali i są duże, kilkumetrowe także można podziwiać każdy szczegół, a wykonane są z niesamowitą pieczołowitością. Zachęcam do odwiedzenia Parku wszystkich którzy spędzają wczasy nad morzem niedaleko Niechorza.

 5. Anonim pisze:

  Piękne miejsce wśród drzew i krzewów. Latarnie morskie nie są takie małe jak pisze Fan 🙂 i jest ich całkiem sporo. Ale prawdziwą atrakcją tego parku jest miniaturowa kolejka. Byłem w tym roku na majówkę a że jestem fanem 🙂 kolejkowym to urzekło mnie to miejsce.:)

 6. EduardoGor pisze:

  Fajna strona, będę zaglądał tutaj częściej.

 7. HubertGox pisze:

  Siema wszystkim – fajna strona będę tu zaglądał częściej 🙂