Polskie parki krajobrazowe

dolina_baryczyParki krajobrazowe to obszary chronione ze względu na swoją wartość przyrodniczą, historyczną, kulturową, a także walory krajobrazowe, w celu popularyzowania wymienionych wartości w warunkach zrównoważonego rozwoju. W Polsce, według danych z 2011 roku, aktualnie znajduje się 121 parków krajobrazowych.
Najstarszym z nich jest Suwalski Park Krajobrazowy. Został utworzony 12 stycznia 1976 roku i ma powierzchnię 6284 ha. Leży na Pojezierzu Północnosuwalskim, charakteryzującym się licznymi wzniesieniami morenowymi, kemowymi oraz dolinami rzecznymi i nieckami jezior. To doskonały przykład krajobrazu polodowcowego. Co znajdziemy w Suwalskim Parku?

Miejsca godne uwagi to najgłębsze w Polsce jezioro Hańcza, głazowisko Łopuchowskie i Bachanowo oraz wiszące torfowisko nad zachodnim brzegiem jeziora Jaczno. Co więcej, park obejmuje cztery rezerwaty, a na jego terenie znajduje się 25 jezior. Porastają go lasy leszczynowo-świerkowe i sosnowo-świerkowe. Można tutaj trafić na bardzo rzadkie rośliny, w tym fiołki błotne oraz storczyki krwiste. Prawdziwy raj dla miłośników flory. Również zwolennicy zwierząt będą usatysfakcjonowani. Bobry, gronostaje, jeże, wilki, łasice, ryjówki oraz zimorodki zwyczajne i błotniaki stawowe to tylko niektóre gatunki, które możemy spotkać spacerując po Suwalskim Parku Krajobrazowym. Warto także patrzeć pod nogi, czy gdzieś nie czmychnęły jaszczurka zwinka, zaskroniec zwyczajny czy żmija.

Zaś za największy polski park krajobrazowy uznawany jest Park Krajobrazowy Dolina Baryczy. Powstał 3 sierpnia 1996 roku, a jego powierzchnia wynosi 87 040 ha. Jego obszar obejmuje konwencja ochrony środowisk wodnych z Rasmar. Ponadto występuje tutaj około 3 tys. gatunków ptaków, w tym krwawodziób, mewa śmieszka i czajka zwyczajna. Tutaj również znajduje się jeden z największych stawów rybnych w Europie. Wszystkie walory parku można poznać spacerując po jednej z siedmiu dydaktycznych ścieżek przyrodniczych. Prowadzą przez najciekawsze i najbardziej malownicze fragmenty Doliny Baryczy.
Jeżeli zechcemy odwiedzić jeden z powyżej wymienionych parków krajobrazowych, warto wcześniej sprawdzić na stronie internetowej bądź kontaktując się z dyrekcją wybranego parku, jakie występują tam atrakcje oraz ograniczenia dla turystów.

O admin

Pobyty.pl to dynamicznie rozwijający się serwis rezerwacyjny w którym świadczone są usługi krótkoterminowego wynajmu miejsc noclegowych, które mogą być rezerwowane bezpiecznie i wygodnie online przez Użytkowników Serwisu (Klientów/Gości).
Ten wpis został opublikowany w kategorii Polska i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.