Jak dojechać na Słowację?

Jak dojechać? Bezproblemowo!

Turystom z Polski dojazd do słowackich miejscowości nie sprawi żadnego kłopotu, a w porównaniu z innymi popularnymi ośrodkami narciarskimi za granicą pobyt będzie krótszy, a przez to mniej kosztowny i męczący.

  • Samochodem Najłatwiej dotrzeć do podnóża słowackich Tatr własnym samochodem, jadąc z Zakopanego czy Bukowiny Tatrzańskiej w kierunku Łysej Polany i następnie w stronę Tatrzańskiej Łomnicy i Popradu. Trasa Zakopane – Poprad to 66 km, a do Liptowskiego Mikulasza ok. 80 km. Najpopularniejsze wśród Polaków ośrodki znajdują się w odległości około 2 godzin jazdy od Krakowa.
  • Autobusem Niezmotoryzowani mogą dojechać na Słowację autobusami lub autokarami.
    Z dworca autobusowego w Zakopanem w sezonie kilka razy dziennie odchodzą bezpośrednie autobusy do Popradu i Liptowskiego Mikulasza. Chwilowo do 29 kwietnia 2014 roku linia Zakopane – Poprad jest zawieszona, zatem alternatywnym rozwiązaniem jest dojazd autokarem firmy Orbis Transport, która oferuje połączenia z Warszawy, Łodzi, Częstochowy, Katowic i Krakowa.
  • Pociągiem Z Warszawy do Bratysławy kursuje pociąg pospieszny dwa razy dziennie,
    a z Krakowa raz dziennie.
    Podróżując pociągiem po Słowacji, można dotrzeć do Liptowskiego Mikulasza, który stanowi stację docelową dla ośrodka Jasná w Tatrach Niskich. Dla ośrodka Tatry Wysokie stacją docelową jest dworzec kolejowy Poprad – Tatry.
  • Samolotem Międzynarodowe lotnisko Poprad Tatry jest oddalone o 15 minut od ośrodków narciarskich Tatrzańska Łomnica, Stary Smokowiec i Jezioro Szczyrbskie, 40 minut od kąpieliska Tatralandia i 50 minut od Jasná – Chopok. Linie Eurolot oferują w sezonie zimowym bezpośrednie loty z Gdańska do Popradu w cenie od 351 zł – 500 zł w jedną stronę. Czas przelotu to 1h45 min.

O admin

Pobyty.pl to dynamicznie rozwijający się serwis rezerwacyjny w którym świadczone są usługi krótkoterminowego wynajmu miejsc noclegowych, które mogą być rezerwowane bezpiecznie i wygodnie online przez Użytkowników Serwisu (Klientów/Gości).
Ten wpis został opublikowany w kategorii Słowacja i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.